Our Blog
Czy żywica epoksydowa jest bezpieczna?
Tak chętnie wykorzystywana żywica epoksydowa przy tworzeniu różnych przedmiotów, zaczęła wzbudzać duże zainteresowanie. A wraz z nim pojawiło się wiele pytań, jednym z nich jest: czy żywica epoksydowa jest bezpieczna? Zdrowie to nadrzędna wartość, stąd wiele wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa przy użytkowaniu mebli z żywicy epoksydowej.
Czym jest żywica epoksydowa?
Jak zawsze, aby przejść do dalszych rozważań, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie - czym jest żywica epoksydowa? Jest to jedno lub dwuskładnikowa syntetyczna substancja polimerowa ze zdolnością do przekształcenia się w nierozpuszczalne i nietopliwe tworzywa sztuczne. Żywica epoksydowa w swoim składzie zawiera polifenole, oligomery, epichlorohydryn lub poliglikole.
Jej głównym zadaniem jest ochrona pokrywanych powierzchni przed wilgocią, temperaturą, naciskiem czy zarysowaniami lub ścieraniem.
Czy żywica epoksydowa jest bezpieczna?
Żywica epoksydowa może zagrażać naszemu zdrowiu, aczkolwiek tylko w postaci płynnej. Wydobywające się wówczas opary działają toksycznie na drogi oddechowe. Z tego powodu za wszelką cenę powinniśmy uniknąć wdychania oparów, chroniąc się maseczką. Skuteczna może okazać się również wentylacja w pomieszczeniu.
Całkowicie utwardzona żywica jest dla nas bezpieczna i nie stwarza żadnego zagrożenia. Ten mocny i ostry zapach może być bardzo szkodliwy dla osób pracujących z tą substancją. Z tego powodu podczas pracy z żywicą epoksydową zawsze należy stosować środki ochrony osobistej: odzież ochronną, buty, rękawice i okulary.
Możesz się spotkać z informacją, że płynne żywice są wytwarzane z częściowo naturalnych składników, co jest zgodne z prawdą, niemniej jednak niech Cię to nie zwiedzie - wciąż pozostają trujące, kiedy są w stanie płynnym.
Wśród skutków ubocznych korzystania z żywicy epoksydowej wymienia się:
- podrażnienia skóry,
- łuszczenie skóry,
- zawroty głowy,
- reakcje alergiczne,
- w skrajnych przypadkach nawet poparzenia skóry.
Co warto podkreślić to to, że przed większymi problemami zdrowotnymi uchroni nas stosowanie się do podstawowych zasad BHP.
Czy użytkowanie mebli z żywicy epoksydowej jest bezpieczne?
Jak już zostało wyżej wspomniane, utwardzona żywica jest dla nas bezpieczna. Żywica epoksydowa po utwardzeniu, czyli taka, którą otrzymują Klienci na gotowych meblach, nie wykazuje właściwości toksycznych. Proces fotopolimeryzacji został zakończony, czego skutkiem jest utwardzenie materiału żywicznego, a to oznacza, że w żaden sposób chemikalia nie mogę się z niego wydostać. Tym samym nie musimy się martwić o kontakt ze skórą, umieszczanie żywności czy korzystanie z mebli przez dzieci.
Jak przechowywać żywicę epoksydową?
Na tym etapie, gdy wiemy, jakie właściwości posiada płynna żywica epoksydowa, warto wiedzieć, jak ją przechowywać. Pozostałości materiału żywicznego powinniśmy zatrzymać w oryginalnym opakowaniu, czyli takim, które charakteryzuje się szczelnością.
Odpady po żywicy są niebezpieczne, z tego powodu zabronione jest wrzucanie ich do śmieci zmieszanych i odpadów z gospodarstwa domowego. Dobrą metodą może okazać się wymieszanie pozostałości po żywicy i utwardzacza, a więc - doprowadzenie ich do utwardzenia. Powstałe tworzywo sztuczne będzie już bezpieczne dla otoczenia.
Słowem podsumowania, żywica epoksydowa jest bezpieczna, jednak tylko w postaci stałej po utwardzeniu. Gdy dopiero przygotowujemy się do stworzenia mebli, a żywica jest płynna, wówczas wydziela opary szkodliwe dla ludzkiego organizmu, przez co na tym etapie należy zachować wszelkie środki ostrożności.